Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Day 4 Race 7

Class: Racing ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 00:48:29 01:05:16 1 1
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 00:49:35 01:06:47 2 2
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 00:54:22 01:09:22 3 3
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 00:45:44 01:09:36 4 4
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 00:52:59 01:10:38 5 5
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 00:57:49 01:15:06 6 6

Fastest Time Jelik 3

Updated Jan 15 16:40

 

IRC 1 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 00:59:26 02:00:04 1 1
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.050 01:07:01 01:58:52 2 2
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 01:00:24 01:57:20 3 3
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 01:03:15 01:56:21 4 4
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 01:10:44 01:14:46 5 5

Fastest Time Koull Baby

Updated Jan 15 16:45

 

IRC 2 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 00:52:28 00:51:28 1 1
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.950 00:55:22 00:52:36 2 2
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 00:57:24 00:53:30 3 3
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 00:54:00 00:55:11 4 4
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 01:07:32 00:57:00 5 5
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 01:01:03 00:58:40 6 6
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 01:05:23 01:02:38 7 7
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 01:23:19 01:16:04 8 8

Fastest Time Pheonix

Updated Jan 15 16:50

 

Sportsboats ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 0712 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:49:28 00:49:28 1 1
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1.000 00:49:54 00:49:54 2 2
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1.000 00:51:31 00:51:31 3 3
THA 123 Mitrmitree Jaray Tipsuk 1.000 00:52:01 00:52:01 4 4
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1.000 00:53:13 00:53:13 5 5
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:55:28 00:55:28 6 6
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1.000 00:56:44 00:56:44 7 7
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 00:56:50 00:56:50 8 8
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1.000 DNF DNF 9 10

Fastest Time Singapore Management University

Updated Jan 15 16:55

 

Sportsboats – Under 25 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:49:28 00:49:28 1 1
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1.000 00:53:13 00:53:13 2 2
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:55:28 00:55:28 3 3
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1.000 00:56:44 00:56:44 4 4
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 00:56:50 00:56:50 5 5
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1.000 DNF DNF 6 6

Fastest Time Singapore Management University

Updated Jan 15 17:00

 

Multihull ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 00:40:38 00:30:24 1 1
Spirit of Ireland Friob Thomas 0.920 00:39:02 00:35:55 2 2
Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.630 01:06:52 00:42:08 3 3

Fastest Time Spirit of Ireland

Updated Jan 15 17:05

 

Hobie 16 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MYA 2 Mohd Shukri 1.000 00:37:15 00:37:15 1 1
KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1.000 00:41:39 00:41:39 2 2
MYA 3 Norellasari 1.000 00:42:11 00:42:11 3 3
MYA 1 Nor Afiqah 1.000 00:44:43 00:44:43 4 4
KSA 2 Mohd Amran 1.000 DNF DNF 5 6

Fastest Time MYA 2

Updated Jan 15 17:05

RLIR news / subscribe to receive daily updates