Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Day 4 Race 6

Class: Racing ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 01:02:21 01:23:59 1 1
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 01:02:44 01:24:26 2 2
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 01:04:14 01:25:37 3 3
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 01:08:42 01:27:40 4 4
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 00:58:51 01:29:34 5 5
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 01:11:37 01:33:02 6 6

Fastest Time Jelik 3

Updated Jan 15 16:10

 

IRC 1 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 01:41:53 01:56:21 1 1
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 01:39:16 01:57:20 2 2
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.050 01:53:12 01:58:52 3 3
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 01:45:03 02:00:04 4 4
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 DNF DNF 5 5

Fastest Time Katsu

Updated Jan 15 16:15

 

IRC 2 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 00:53:16 00:52:15 1 1
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.950 00:55:24 00:52:38 2 2
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 00:51:35 00:52:43 3 3
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 01:05:26 00:55:14 4 4
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 01:01:06 00:56:57 5 5
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 01:01:13 00:58:50 6 6
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 01:03:33 01:00:53 7 7
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 01:12:55 01:06:34 8 8

Fastest Time Souay 1

Updated Jan 15 16:20

 

Sportsboats ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
THA 123 Mitrmitree Jaray Tipsuk 1.000 00:50:16 00:50:16 1 1
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1.000 00:50:24 00:50:24 2 2
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1.000 00:51:44 00:51:44 3 3
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1.000 00:52:48 00:52:48 4 4
MAS 0712 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:53:58 00:53:58 5 5
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:54:43 00:54:43 6 6
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1.000 00:56:06 00:56:06 7 7
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1.000 00:57:23 00:57:23 8 8
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 01:01:02 01:01:02 9 9

Fastest Time Mitrmitree

Updated Jan 15 16:25

 

Sportsboats – Under 25 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1.000 00:52:48 00:52:48 1 1
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:53:58 00:53:58 2 2
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:54:43 00:54:43 3 3
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1.000 00:56:06 00:56:06 4 4
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1.000 00:57:23 00:57:23 5 5
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 01:01:02 01:01:02 6 6

Fastest Time BBYC (New Zealand)

Updated Jan 15 16:30

 

Multihull ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 00:39:18 00:29:24 1 1
Spirit of Ireland Friob Thomas 0.920 00:35:04 00:32:16 2 2
Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.630 00:56:29 00:35:35 3 3

Fastest Time Andaman Cabriolet Nina

Updated Jan 15 16:35

 

Hobie 16 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MYA 2 Mohd Shukri 1.000 00:33:15 00:33:15 1 1
KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1.000 00:38:48 00:38:48 2 2
MYA 3 Norellasari 1.000 00:44:19 00:44:19 DNF DNF
MYA 1 Nor Afiqah 1.000 00:51:30 00:51:30 4 4
KSA 2 Mohd Amran 1.000 DNF DNF 5 6

Fastest Time MYA 2

Updated Jan 15 16:40

 

Club Cruising ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
KDP 01 / MAS 161 Musytari ATM / Norhafizam Ahmad 0.940 00:39:57 00:37:33 1 1
160 Smystery Charles Hay 0.981 00:38:18 00:37:34 2 2
GBR 9846T Rusalka Kevan Perrins 0.970 00:39:32 00:38:21 3 3
HR 53 Rascal Gavin Welman 0.962 00:40:07 00:38:36 4 4
MAS 37 Haffiman Morten Ringvold 1.028 00:38:47 00:39:52 5 5
SUI 1 Pachamama Dario Schworer 0.823 00:51:58 00:42:46 6 6
12 Coruisk Chris Borrowes / Thomas frith 0.975 DSQ DSQ 7 8

Fastest Time Smystery

Updated Jan 15 16:45

 

Ocean Rover ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Eveline Dato’ Richard Curtis / Trevor Richard 0.530 01:36:12 00:50:59 1 1
My Toy Wulf Henning Lenz 0.620 01:24:52 00:52:37 2 2
Sirius 1935 Simon Morris 0.670 01:26:55 00:58:14 3 3
Saipin Jelle C Mann 0.810 01:34:33 01:02:00 4 4

Fastest Time Saipin

Updated Jan 15 16:55

RLIR news / subscribe to receive daily updates