Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Day 4 Race 5

Class: Racing ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 01:23:44 01:52:42 1 1
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 01:25:42 01:55:26 2 2
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 01:17:24 01:57:48 3 3
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 01:30:00 01:59:58 4 4
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 01:35:20 02:01:39 5 5
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 01:40:00 02:09:54 6 6

Fastest Time Jelik 3

Updated Jan 15 14:30

 

IRC 1 ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 01:13:36 01:24:07 1 1
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.050 01:20:41 01:24:43 2 2
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 01:12:59 01:26:16 3 3
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 01:21:57 01:26:37 4 4
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 01:19:33 01:30:51 5 5

Fastest Time Katsu

Updated Jan 15 14:40

 

IRC 2 ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 01:00:38 00:59:29 1 1
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.950 01:03:04 00:59:55 2 2
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 01:11:48 01:00:36 3 3
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 01:00:01 01:01:20 4 4
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 01:07:16 01:02:42 5 5
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 01:06:00 01:03:14 6 6
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 01:09:11 01:06:29 7 7
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 1:28:03 1:20:23 8 8

Fastest Time Souay 1

Updated Jan 15 14:45

 

Sportsboats ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1.000 00:50:46 00:50:46 1 1
MAS 0712 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:53:22 00:53:22 2 2
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:54:03 00:54:03 3 3
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1.000 00:54:13 00:54:13 4 4
THA 123 Mitrmitree Jaray Tipsuk 1.000 00:54:37 00:54:37 5 5
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1.000 00:54:46 00:54:46 6 6
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1.000 00:56:13 00:56:13 7 7
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1.000 00:56:31 00:56:31 8 8
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 00:57:24 00:57:24 9 9

Fastest Time Team ViewPoint

Updated Jan 15 14:50

 

Sportsboats – Under 25 ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1.000 00:53:22 00:53:22 1 1
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 00:54:03 00:54:03 2 2
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1.000 00:54:46 00:54:46 3 3
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1.000 00:56:13 00:56:13 4 4
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1.000 00:56:31 00:56:31 5 5
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 00:57:24 00:57:24 6 6

Fastest Time Singapore Management University

Updated Jan 15 15:00

 

Multihull ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 00:41:51 00:31:18 1 1
Spirit of Ireland Friob Thomas 0.920 00:43:54 00:40:23 2 2
Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.630 FPA FPA 3 3

Fastest Time Andaman Cabriolet Nina

Updated Jan 15 15:00

 

Hobie 16 ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MYA 2 Mohd Shukri 1.000 00:38:09 00:38:09 1 1
MYA 3 Norellasari 1.000 00:42:03 00:42:03 2 2
KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1.000 00:42:40 00:42:40 3 3
MYA 1 Nor Afiqah 1.000 00:44:10 00:44:10 4 4
KSA 2 Mohd Amran 1.000 DNS DNS 5 5

Fastest Time MYA 2

Updated Jan 15 15:05

 

Club Cruising ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
160 Smystery Charles Hay 0.981 00:42:40 00:41:51 1 1
KDP 01 / MAS 161 Musytari ATM / Norhafizam Ahmad 0.940 00:46:21 00:43:34 2 2
HR 53 Rascal Gavin Welman 0.962 00:46:20 00:44:34 3 3
GBR 9846T Rusalka Kevan Perrins 0.970 00:46:19 00:44:56 4 4
MAS 37 Haffiman Morten Ringvold 1.028 00:44:33 00:45:48 5 5
12 Coruisk Chris Borrowes / Thomas frith 0.975 00:47:12 00:46:01 6 6
SUI 1 Pachamama Dario Schworer 0.823 01:02:40 00:51:34 7 7

Fastest Time Smystery

Updated Jan 15 15:10

 

Ocean Rover ( Provisional )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Eveline Dato’ Richard Curtis / Trevor Richard 0.530 01:04:39 00:34:16 1 1
My Toy Wulf Henning Lenz 0.620 00:57:39 00:35:45 2 2
Saipin Jelle C Mann 0.810 00:45:10 00:36:35 3 3
Sirius 1935 Simon Morris 0.670 00:56:36 00:37:55 4 4

Fastest Time Saipin

Updated Jan 15 15:10

RLIR news / subscribe to receive daily updates