Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Day 2 Race 3

Class: Racing ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 1:58:04 2:39:02 1 1
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 2:02:12 2:42:54 2 2
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 2:08:50 2:44:23 3 3
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 2:02:54 2:45:25 4 4
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 2:10:47 2:49:53 5 5
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 1:57:32 2:58:53 6 6

Fastest Time Jelik 3

Updated Jan 13 23:30

 

IRC 1 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 1:18:09 1:32:22 1 1
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 1:25:15 1:37:26 2 2
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.05 1:36:59 1:41:50 3 3
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 1:38:41 1:44:18 4 4
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 0.072986111 1:59:39 5 5

Fastest Time Katsu

Updated Jan 13 23:45

 

IRC 2 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 1:19:40 1:18:09 1 1
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.95 1:34:02 1:29:20 2 2
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 1:35:09 1:31:09 3 3
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 1:39:48 1:33:01 4 4
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 1:38:15 1:34:25 5 5
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 1:59:19 1:40:42 6 6
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 RTD RTD 7 7
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 DNS DNS 7 7

Fastest Time Pheonix

Updated Jan 13 23:50

 

Sportsboats ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1 1:14:40 1:14:40 1 1
THA 123 Mitrmitree Jaray Tipsuk 1 1:15:24 1:15:24 2 2
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1 1:15:50 1:15:50 3 3
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1 1:16:04 1:16:04 4 4
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1 1:16:25 1:16:25 5 5
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1 1:17:10 1:17:10 6 6
MAS 0712 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1 1:17:31 1:17:31 7 7
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1 RTD RTD 8 8
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1 RTD RTD 8 8
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1 1:15:50 1:15:50 1 1
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1 1:16:25 1:16:25 2 2
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1 1:17:10 1:17:10 3 3
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1 1:17:31 1:17:31 4 4
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1 RTD RTD 5 5
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1 RTD RTD 6 6

Fastest Time Team ViewPoint

Updated Jan 14 00:04

 

Sportsboats – Under 25 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1 1:15:50 1:15:50 1 1
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1 1:16:25 1:16:25 2 2
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1 1:17:10 1:17:10 3 3
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1 1:17:31 1:17:31 4 4
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1 RTD RTD 5 5
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1 RTD RTD 6 6

Fastest Time BBYC (New Zealand)

Updated Jan 14 00:10

 

Multihull ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 1:33:37 0:10:02 1 1
Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.63 2:02:06 1:16:55 2 2
Spirit of Ireland Friob Thomas 0.92 1:33:01 1:25:35 3 3

Fastest Time Spirit of Ireland

Updated Jan 14 00:15

 

Hobie 16 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MYA 3 Norellasari 1 1:39:18 1:39:18 1 1
KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1 1:41:17 1:41:17 2 2
MYA 1 Nor Afiqah 1 1:43:09 1:43:09 3 3
MYA 2 Mohd Shukri 1 DNF DNF 4 4
KSA 2 Mohd Amran 1 DNF DNF 5 5

Fastest Time MYA 3

Updated Jan 14 00:24

 

Club Cruising ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
12 Coruisk Chris Borrowes / Thomas frith 0.92 1:35:15 1:27:36 1 1
GBR 9846T Rusalka Kevan Perrins 0.951 1:35:47 1:31:05 2 2
KDP 01 / MAS 161 Musytari ATM / Norhafizam Ahmad 0.94 1:36:57 1:31:08 3 3
160 Smystery Charles Hay 0.981 1:34:11 1:32:24 4 4
SUI 1 Pachamama Dario Schworer 0.84 1:51:04 1:33:18 5 5
MAS 37 Haffiman Morten Ringvold 1.028 1:33:24 1:36:01 6 6
HR 53 Rascal Gavin Welman 1.023 1:39:43 1:42:01 7 7

Fastest Time Haffiman

Updated Jan 14 00:30

 

Ocean Rover ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sirius 1935 Simon Morris 0.67 1:48:27 1:12:40 1 1
My Toy Wulf Henning Lenz 0.62 1:58:03 1:13:11 2 2
Saipin Jelle C Mann 0.81 1:40:31 1:21:25 3 3
Eveline Dato’ Richard Curtis / Trevor Richard 0.53 DNF DNF 4 4

Fastest Time Saipin

Updated Jan 14 00:35

RLIR news / subscribe to receive daily updates