Relive RLIR 2020Updated 474 days ago

Day 2 Race 2

Class: Racing ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 0:50:23 1:07:49 1 1
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 0:55:31 1:10:50 2 2
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 0:53:09 1:10:51 3 3
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 0:54:03 1:12:48 4 4
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 1:01:07 1:19:23 5 5
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 1:02:19 1:34:51 6 6
Fastest Time Evolution Racing
Updated Jan 13 08:30

 

IRC 1 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 1:20:10 1:31:38 1 1
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 1:17:43 1:31:52 2 2
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 1:22:55 1:34:41 3 3
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.05 1:34:33 1:39:17 4 4
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 1:50:57 1:57:16 5 5
Fastest Time Katsu
Updated Jan 13 18:45

 

IRC 2 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 2:03:46 1:44:28 1 1
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 1:52:31 1:50:23 2 2
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 1:58:49 1:50:44 3 3
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.95 1:59:14 1:53:16 4 4
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 1:58:49 1:53:50 5 5
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 2:00:40 1:55:58 6 6
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 1:56:05 1:58:38 7 7
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 DNS DNS 8 8
Fastest Time Pheonix
Updated Jan 13 19:05

 

Sportsboats ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
THA 123 Mitrmitree Jaray Tipsuk 1 1:47:01 1:47:01 1 1
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1 1:47:38 1:47:38 2 2
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1 1:48:49 1:48:49 3 3
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1 1:49:04 1:49:04 4 4
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1 1:49:05 1:49:05 5 5
MAS 0712 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1 1:49:57 1:49:57 6 6
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1 1:50:10 1:50:10 7 7
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1 1:50:40 1:50:40 8 8
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1 1:53:56 1:53:56 9 9
Fastest Time Mitmitree
Updated Jan 13 19:10

 

Sportsboats – Under 25 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1 1:48:49 1:48:49 1 1
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1 1:49:04 1:49:04 2 2
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1 1:49:57 1:49:57 3 3
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1 1:50:10 1:50:10 4 4
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1 1:50:40 1:50:40 5 5
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1 1:53:56 1:53:56 6 6
Fastest Time Royal Queensland Yacht Squadron
Updated Jan 13 19:20

 

Multihull ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 1:15:04 0:56:09 1 1
Spirit of Ireland Friob Thomas 0.92 1:17:16 1:11:05 2 2
Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.63 2:12:00 1:23:10 3 3
Fastest Time Andaman Cabriolet Nina
Updated Jan 13 19:25

 

Hobie 16 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MYA 2 Mohd Shukri 1 1:19:38 1:19:38 1 1
KSA 2 Mohd Amran 1 1:21:41 1:21:41 2 2
MYA 3 Norellasari 1 1:22:12 1:22:12 3 3
KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1 1:24:41 1:24:41 4 4
MYA 1 Nor Afiqah 1 1:41:28 1:41:28 5 5

Fastest Time MYA 2

Updated Jan 13 19:35

 

Club Cruising ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
12 Coruisk Chris Borrowes / Thomas frith 0.92 1:23:25 1:16:45 1 1
160 Smystery Charles Hay 0.981 1:19:21 1:17:51 2 2
GBR 9846T Rusalka Kevan Perrins 0.951 1:21:52 1:17:51 2 2
MAS 37 Haffiman Morten Ringvold 1.028 1:16:19 1:18:27 4 4
KDP 01 / MAS 161 Musytari ATM / Norhafizam Ahmad 0.94 1:29:41 1:24:18 5 5
HR 53 Rascal Gavin Welman 1.023 1:24:35 1:26:32 6 6
SUI 1 Pachamama Dario Schworer 0.84 1:49:07 1:31:39 7 7

Fastest Time Haffiman

Updated Jan 13 19:40

 

Ocean Rover ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Saipin Jelle C Mann 0.81 1:25:55 1:09:36 1 1
My Toy Wulf Henning Lenz 0.62 1:52:51 1:09:58 2 2
Sirius 1935 Simon Morris 0.67 2:09:33 1:26:48 3 3
Eveline Dato’ Richard Curtis / Trevor Richard 0.53 2:53:15 1:31:49 4 4

Fastest Time Saipin

Updated Jan 13 19:50

RLIR news / subscribe to receive daily updates