Relive RLIR 2020Updated 473 days ago

Day 1 Race 1

Class: Racing ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde 1.347 01:16:45 01:43:23 1 1
AUS8899 Evolution Racing Ray Roberts 1.346 01:20:24 01:48:13 2 2
HKG2286 Jelik 5 Tiffany Koo 1.333 01:21:32 01:48:41 3 3
HKG2000 Jelik 3 Frank Pong 1.522 01:12:26 01:50:15 4 4
HKG2166 EFG Bank Mandrake Nick Burns 1.276 01:26:32 01:50:25 5 5
5201/5202 Zuhrah ATM/Ishan bin Jap 1.299 01:33:44 02:01:46 6 6

Fastest Time Jelik 3

Updated Jan 12 18:30

IRC 1 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS1943 Katsu Ben Copley 1.182 00:58:10 01:08:45 1 1
HKG2005 Jing Jing Rick Pointon 1.142 01:02:26 01:11:29 2 2
AUS 555/IRL 3232 Kukukerchu David Ross 1.050 01:10:50 01:14:22 3 3
MAL2000 Esmeralda Makoto Uetmasu 1.057 01:14:00 01:18:13 4 4
HKG1978 Koull Baby Peter Wintle 1.143 01:12:06 01:22:25 5 5

Fastest Time Katsu

Updated Jan 12 18:45

IRC 2 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN 777 Pheonix Niels Degenkolw 0.981 01:20:03 01:18:32 1 1
GBR8121T Skybird John Kara 0.932 01:28:19 01:22:19 2 2
MAS 33 Cabaret 6 Jeremy Champs 0.950 01:27:00 01:22:39 3 3
THA001 Souay 1 Jean Rhealut 1.022 01:25:34 01:27:27 4 4
19 Rainbow Dream Simon Piff 0.958 01:33:48 01:29:52 5 5
MAS1104 Mat Salleh Neil Ankcorn 0.961 01:42:20 01:38:21 6 6
MAS303 Jandi M.K Van Zyl 0.844 DNF DNF 8 8
MAS409 Leopad Dream Jega Muniandy 0.913 DNF DNF 8 8

Fastest Time Pheonix

Updated Jan 12 18:50

Sportsboats ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
130 Team ViewPoint Rolf Heemskerk 1.000 01:14:36 01:14:36 1 1
THA 123 Mimitree Jaray Tipsuk 1.000 01:14:50 01:14:50 2 2
MAS 2502 MAF 1 Razali Mansoor 1.000 01:17:01 01:17:01 3 3
MAS 2707 Singapore Management University Shaun Toh Hong Yi 1.000 01:17:20 01:17:20 4 4
MAS 2707 BBYC (New Zealand) Hamish Crossan 1.000 01:17:40 01:17:40 5 5
MAS0512 Royal Queensland Yacht Squadron Genevieve Warlow 1.000 01:19:00 01:19:00 6 6
MAS 2703 Malaysian Yachting Association RSYC/MYA 1.000 01:20:01 01:20:01 7 7
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 01:35:32 01:35:32 8 8
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 01:35:44 01:35:44 9 9

Fastest Time Team ViewPoint

Updated Jan 12 19:00

Sportsboats – Under 25 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 0712 Singapore Management University RSYC/Shaun Toh Hong Yi 1.000 01:17:20 01:17:20 1 1
MAS2707 BBYC (New Zealand) ATM/Hamish Crossan 1.000 01:17:40 01:17:40 2 2
MAS 0512 Royal Queensland Yacht Squadron ATM/Genevieve Warlow 1.000 01:19:00 01:19:00 3 3
MAS 2703 Malaysian Yachting Association ATM/MYA 1.000 01:20:01 01:20:01 4 4
MAS 0204 Taiwan Aletheia University Po-Hsiang Wang 1.000 01:35:32 01:35:32 5 5
MAS 154 RSYC RSYC/Ai Li 1.000 01:35:44 01:35:44 6 6

Fastest Time Singapore Management University

Updated Jan 12 20:00

Multihull ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
  Andaman Cabriolet Nina Grenville S. Fordham 0.748 00:40:30 00:30:18 1 1
  Spirit of Ireland Friob Thomas 0.920 00:43:42 00:40:12 2 2
  Manta Blu RLYC/Abd. Latif B Salleh 0.630 RTD RTD 3 3

Fastest Time Andaman Cabriolet Nina

Updated Jan 12 20:00

Hobie 16 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
  KSA 1 Mohd Amirul Shahiz 1.000 00:59:17 00:59:17 1 1
  KSA 2 Mohd Amran 1.000 00:59:57 00:59:57 2 2
  MYA 2 Mohd Shukri 1.000 01:08:20 01:08:20 3 3
  MYA 1 Nor Afiqah 1.000 01:12:15 01:12:15 4 4
  MYA 3 Norellasari 1.000 DNS DNS 5 5

Fastest Time KSA 1

Updated Jan 12 20:15

Club Cruising ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS 37 Haffiman Morten Ringvold 0.963 00:45:35 00:41:58 1 1
HR 53 Rascal Gavin Welman 1.003 00:47:14 00:47:23 2 2
12 Coruisk Chris Borrowes / Thomas frith 0.920 00:52:00 00:47:50 3 3
160 Smystery Charles Hay 0.945 00:52:10 00:49:18 4 4
KDP 01 / MAS 161 Musytari ATM / Norhafizam Ahmad 0.940 00:53:13 00:50:01 5 5
GBR 9846T Rusalka Kevan Perrins 0.996 00:51:13 00:51:01 6 6
SUI 1 Pachamama Dario Schworer 0.990 01:04:41 01:04:02 7 7

Fastest Time Haffiman

Updated Jan 12 20:22

Ocean Rover ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
  Saipin Jelle C Mann 0.810 00:50:35 00:40:58 1 1
  My Toy Wulf Henning Lenz 0.629 01:10:15 00:43:33 2 2
  Sirius 1935 Simon Morris 0.670 01:10:17 00:47:05 3 3
  Eveline Dato’ Richard Curtis / Trevor Richard 0.530 01:33:00 00:49:17 4 4

Fastest Time Saipin

Updated Jan 12 20:22

RLIR news / subscribe to receive daily updates