Relive RLIR 2020Updated 469 days ago

Race Day 5 – Race 8

Racing Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8898 Evolution Racing Ray Roberts (AUS) 1.352 1:34:03 2:07:09 1 1
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde (NZL) 1.339 1:36:53 2:09:44 2 2
HKG800 Jelik Frank Pong (HKG) 1.518 1:31:02 2:18:11 3 3
1501 Zuhal Malaysian Armed Forces Sail
Association Ishak B Jab (MAS)
1.301 1:48:19 2:20:55 4 4

Fastest Time Jelik

Premier Cruising Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG1978 Koull Baby Pete Wintle (AUS) 1.145 1:31:46 1:45:04 1 1
MAL2000 Mata Hari Vincent Chan (MAS) 1.045 1:42:55 1:47:33 2 2
AUS1943 Katsu Ben Copley (AUS) 1.183 1:36:57 1:54:42 3 3

Fastest Time Koull Baby

IRC 1 Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN777 Phoenix Neils Degenkolw Niels Degenkolw
(DEN)
0.981 1:50:31 1:48:25 1 1
MAS33 Cabaret 6 Jeremy Camps Jeremy Camps (GBR) 0.948 1:59:26 1:53:13 2 2
19 Rainbow Dream Simon Piff (GBR) 0.959 2:03:41 1:58:37 3 3
MAS303 Jandi Mike Van Zyl James Hardie (GBR) 0.843 DNF DNF DNF 5

Fastest Time Phoenix

Sports Boats Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2501 Navy 1 (No 1) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Razali Bin Mansor (MAS)
0.874 1:51:48 1:37:43 1 1
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:54:19 1:39:55 2 2
2503 Navy 2 (No 2) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Masyuri Rahmat (MAS)
0.874 1:54:47 1:40:19 3 3
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (MAS)
0.874 1:54:52 1:40:24 4 4
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:56:20 1:41:41 5 5

Fastest Time Navy 1 (No 1)

Multihull Racing Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
6 Vertical Time Robert Prolux (USA) 0.753 2:00:30 1:30:44 1 1
AC001 Da Vinci Nina Composite Catamaran Grenville Fordham
(THA)
0.748 2:19:03 1:44:01 2 2
34 Blue Moon John Danks (RSA) 0.769 2:19:48 1:47:30 3 3

Fastest Time Vertical Time

Club Cruising Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
KD Pelandok 2 Marikh Malaysian Armed Forces Sail
Association Norhafisam Bin Ahmad (MAS)
0.847 1:29:59 1:16:13 1 1
SIN340 Rapscapllion Jeff Harris (SIN) 0.933 1:24:50 1:19:09 2 2
MAS37 Haffiman Morten Ringvold (NOR) 0.943 1:31:32 1:26:19 3 3

Fastest Time Rapscapllion

Ocean Rover Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
GBR9664T Astra Jeremy Paul (GBR) 0.930 1:12:44 1:07:39 1 1
R My Toy Henning Lenz (AUS) 0.620 1:54:09 1:10:46 2 2
HR 53 Rascal Gavin Welman (GBR) 0.950 1:18:50 1:14:54 3 3
16660 Ilya Christian Doring (GER) 0.898 1:40:52 1:30:35 4 4

Fastest Time Astra

Sports Boats under 25 Race 8 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:54:19 1:39:55 1 1
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (MAS)
0.874 1:54:52 1:40:24 2 2
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:56:20 1:41:41 3 3

Fastest Time RQYS (No 4)

RLIR news / subscribe to receive daily updates