Relive RLIR 2020Updated 475 days ago

Race Day 4 – Race 6

Racing Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde (NZL) 1.339 1:07:31 1:30:24 1 1
HKG800 Jelik Frank Pong (HKG) 1.518 0:59:51 1:30:51 2 2
AUS8898 Evolution Racing Ray Roberts (AUS) 1.352 1:08:13 1:32:14 3 3
1501 Zuhal Malaysian Armed Forces Sail
Association Ishak B Jab (MAS)
1.301 1:15:25 1:38:07 4 4

Fastest Time Jelik

Premier Cruising Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG1978 Koull Baby Pete Wintle (AUS) 1.145 1:11:46 1:22:10 1 1
AUS1943 Katsu Ben Copley (AUS) 1.183 1:13:23 1:26:49 2 2
MAL2000 Mata Hari Vincent Chan (MAS) 1.045 1:24:07 1:27:54 3 3

Fastest Time Koull Baby

IRC 1 Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN777 Phoenix Neils Degenkolw Niels Degenkolw
(DEN)
0.981 1:29:43 1:28:01 1 1
MAS33 Cabaret 6 Jeremy Camps Jeremy Camps (GBR) 0.948 1:34:16 1:29:22 2 2
MAS303 Jandi Mike Van Zyl James Hardie (GBR) 0.843 1:47:33 1:30:40 3 3
19 Rainbow Dream Simon Piff (GBR) 0.959 1:42:03 1:37:52 4 4

Fastest Time Phoenix

Sports Boats Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:00:01 0:52:27 1 1
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:00:13 0:52:38 2 2
2501 Navy 1 (No 1) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Razali Bin Mansor (MAS)
0.874 1:00:28 0:52:51 3 3
2503 Navy 2 (No 2) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Masyuri Rahmat (MAS)
0.874 1:01:40 0:53:54 4 4
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (MAS)
0.874 1:07:41 0:59:09 5 5

Fastest Time RQYS (No 4)

Multihull Racing Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AC001 Da Vinci Nina Composite Catamaran Grenville Fordham
(THA)
0.748 1:24:48 1:03:26 1 1
6 Vertical Time Robert Prolux (USA) 0.753 1:32:34 1:09:42 2 2
34 Blue Moon John Danks (RSA) 0.769 1:49:02 1:23:51 3 3

Fastest Time Da Vinci Nina

Club Cruising Race 5 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
KD Pelandok 2 Marikh Malaysian Armed Forces Sail
Association Norhafisam Bin Ahmad (MAS)
0.847 2:20:34 1:59:04 1 1
SIN340 Rapscapllion Jeff Harris (SIN) 0.933 2:10:10 2:01:27 2 2
MAS37 Haffiman Morten Ringvold (NOR) 0.943 2:22:51 2:14:42 3 3

Fastest Time Rapscapllion

Ocean Rover Race 5 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
GBR9664T Astra Jeremy Paul (GBR) 0.930 1:22:08 1:16:23 1 1
HR 53 Rascal Gavin Welman (GBR) 0.950 1:30:50 1:26:18 2 2
R My Toy Henning Lenz (AUS) 0.620 2:32:17 1:34:25 3 3
16660 Ilya Christian Doring (GER) 0.898 1:54:58 1:43:14 4 4

Fastest Time Astra

Sports Boats under 25 Race 6 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:00:01 0:52:27 1 1
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:00:13 0:52:38 2 2
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (RSA)
0.874 1:07:41 0:59:09 3 3

Fastest Time RQYS (No 4)

RLIR news / subscribe to receive daily updates