Relive RLIR 2020Updated 469 days ago

Race Day 2 – Race 4

Racing Race 4 ( Final )

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8898 Evolution Racing Ray Roberts (AUS) 1.352 1:57:47 2:39:15 1 1
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde (NZL) 1.339 1:59:34 2:40:06 2 2
HKG800 Jelik Frank Pong (HKG) 1.518 1:51:24 2:49:06 3 3
1501 Zuhal Malaysian Armed Forces Sail
Association Ishak B Jab (MAS)
1.301 2:16:33 2:57:39 4 4

Fastest Time Jelik

Premier Cruising Race 4 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAL2000 Mata Hari Vincent Chan (MAS) 1.045 2:25:10 2:31:42 1 1
AUS1943 Katsu Ben Copley (AUS) 1.183 2:09:35 2:33:18 2 2
HKG1978 Koull Baby Pete Wintle (AUS) 1.145 2:15:06 2:34:41 3 3

Fastest Time Katsu

IRC 1 Race 4 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN777 Phoenix Neils Degenkolw Niels Degenkolw
(DEN)
0.981 2:39:10 2:36:09 1 1
MAS33 Cabaret 6 Jeremy Camps Jeremy Camps (GBR) 0.948 2:54:34 2:45:29 2 2
19 Rainbow Dream Simon Piff (GBR) 0.959 2:55:42 2:48:30 3 3
MAS303 Jandi Mike Van Zyl James Hardie (GBR) 0.843 3:23:50 2:51:50 4 4

Fastest Time Phoenix

Sports Boats Race 4 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:51:35 1:37:31 1 1
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:52:03 1:37:56 2 2
2501 Navy 1 (No 1) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Razali Bin Mansor (MAS)
0.874 1:54:36 1:40:10 3 3
2503 Navy 2 (No 2) Malaysian Armed Forces Sail
Association Mohd Masyuri Rahmat (MAS)
0.874 1:57:06 1:42:21 4 4
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (MAS)
0.874 1:58:42 1:43:45 5 5

Fastest Time SMU (No. 5)

Multihull Racing Race 4 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AC001 Da Vinci Nina Composite Catamaran Grenville Fordham
(THA)
0.748 1:44:21 1:18:03 1 1
6 Vertical Time Robert Prolux (USA) 0.753 2:10:49 1:38:30 2 2
34 Blue Moon John Danks (RSA) 0.769 2:29:11 1:54:43 3 3

Fastest Time Da Vinci Nina

Sports Boats under 25 Race 4 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:51:35 1:37:31 1 1
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:52:03 1:37:56 2 2
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (RSA)
0.874 1:58:42 1:43:45 3 3

Fastest Time SMU (No. 5)

RLIR news / subscribe to receive daily updates