Relive RLIR 2020Updated 475 days ago

Race Day 2 – Race 3

Racing Race 3 (Provisional)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde (NZL) 1.339 1:42:39 2:17:27 1 1
HKG800 Jelik Frank Pong (HKG) 1.518 1:32:34 2:20:31 2 2
1501 Zuhal Malaysian Armed Forces Sail Association
Ishak B Jab (MAS)
1.301 1:53:26 2:27:35 3 3
AUS8898 Evolution Racing Ray Roberts (AUS) 1.352 1:49:43 2:28:20 4 4

Fastest Time Jelik

Premier Cruising Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS1943 Katsu Ben Copley (AUS) 1.183 1:21:09 1:36:00 1 1
MAL2000 Mata Hari Vincent Chan (MAS) 1.045 1:32:10 1:36:19 2 2
HKG1978 Koull Baby Pete Wintle (AUS) 1.145 1:24:22 1:36:36 3 3

Fastest Time Katsu

IRC 1 Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
JPN777 Phoenix Neils Degenkolw Niels Degenkolw
(DEN)
0.981 1:40:57 1:39:02 1 1
MAS33 Cabaret 6 Jeremy Camps
Jeremy Camps (GBR)
0.948 1:44:45 1:39:18 2 2
MAS303 Jandi Mike Van Zyl James Hardie (GBR) 0.843 2:00:59 1:41:59 3 3
19 Rainbow Dream Simon Piff (GBR) 0.959 1:47:07 1:42:43 4 4

Fastest Time Phoenix

Sports Boats Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron
Curtis Skinner (AUS)
0.874 1:41:00 1:28:16 1 1
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:41:16 1:28:30 2 2
2501 Navy 1 (No 1) Malaysian Armed Forces Sail Association
Mohd Razali Bin Mansor (MAS)
0.874 1:41:59 1:29:08 3 3
2503 Navy 2 (No 2) Malaysian Armed Forces Sail Association
Mohd Masyuri Rahmat (MAS)
0.874 1:42:11 1:29:18 4 4
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (MAS)
0.874 1:47:57 1:34:21 5 5

Fastest Time RQYS (No 4)

Multihull Racing Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AC001 Da Vinci Nina Composite Catamaran
Grenville Fordham (THA)
0.746 1:36:30 1:11:59 1 1
6 Vertical Time Robert Prolux (USA) 0.753 1:49:14 1:22:15 2 2
34 Blue Moon John Danks (RSA) 0.769 2:01:44 1:33:37 3 3

Fastest Time Da Vinci Nina

Club Cruising Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
KD Pelandok 2 Marikh Malaysian Armed Forces Sail
Association Norhafisam Bin Ahmad (MAS)
0.847 2:00:16 1:41:52 1 1
SIN340 Rapscapllion Jeff Harris (SIN) 0.933 1:50:26 1:43:02 2 2
MAS37 Haffiman Morten Ringvold (NOR) 0.943 2:04:15 1:57:10 3 3

Fastest Time Rapscapllion

Ocean Rover Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
GBR9664T Astra Jeremy Paul (GBR) 0.930 1:39:14 1:32:17 1 1
HR 53 Rascal Gavin Welman (GBR) 0.950 1:45:37 1:40:20 2 2
R My Toy Henning Lenz (AUS) 0.620 2:45:21 1:42:31 3 3
16660 Ilya Christian Doring (GER) 0.898 1:56:57 1:45:01 4 4

Fastest Time Astra

Sports Boats under 25 Race 3 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:41:00 1:28:16 1 1
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:41:16 1:28:30 2 2
712 MYA (No 3) Malaysian Yachting Association Shahril
Abdul Razak (RSA)
0.874 1:47:57 1:34:21 3 3

Fastest Time RQYS (No 4)

RLIR news / subscribe to receive daily updates