Relive RLIR 2020Updated 466 days ago

Race Day 1 – Race 1

Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS8898 Evolution Racing Ray Roberts (AUS) 1.352 1:54:46 2:35:10 1 1
HKG2112 Hi Fi Neil Pryde (NZL) 1.339 1:56:02 2:35:22 2 2
HKG800 Jelik Frank Pong (HKG) 1.518 1:54:59 2:54:33 3 3
1501 Zuhal Royal Malaysian Navy Ishak B Jab (MAS) 1.301 2:15:22 2:56:07 4 4

Fastest Time Evolution Racing

Premier Cruising Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
AUS1943 Katsu Ben Copley (AUS) 1.183 1:26:40 1:42:32 1 1
MAL2000 Mata Hari Vincent Chan (MAS) 1.045 1:49:07 1:54:02 2 2
HKG1978 Koull Baby Pete Wintle (AUS) 1.145 1:41:45 1:56:30 3 6

Fastest Time Katsu

IRC 1 Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
MAS303 Jandi Mike Van Zyl James Hardie (GBR) 0.843 2:08:25 1:48:15 1 1
JPN777 Phoenix Neils Degenkolw Niels Degenkolw(DEN) 0.981 1:53:40 1:51:30 2 2
19 Rainbow Dream Simon Piff (GBR) 0.959 2:01:40 1:56:41 3 3
MAS33 Cabaret 6 Jeremy Camps Jeremy Camps (GBR) 0.948 2:07:25 2:00:47 4 4

Fastest Time Phoenix

Sports Boats Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis Skinner (AUS) 0.874 1:39:12 1:26:42 1 1
2501 Navy 1 (No 1) Royal Malaysian Navy Mohd Razali Bin Mansor (MAS) 0.874 1:42:49 1:29:52 2 2
2503 Navy 2 (No 2) Royal Malaysian Navy Mohd Masyuri Rahmat (MAS) 0.874 1:44:00 1:30:54 3 3
512 SMU (No. 5) Singapore Management University Christopher Lim Zijie (SIN) 0.874 1:47:47 1:34:12 4 4
712 MYA (No 3) Royal Malaysian Navy Shahril Abdul Razak (MAS) 0.874 1:52:18 1:38:09 5 5

Fastest Time RQYS (No 4)

Multihull Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
6 Vertical Time Robert Prolux (USA) 0.753 1:19:50 1:00:07 1 1
34 Blue Moon John Davis (RSA) 0.769 1:35:25 1:13:23 2 2
AC001 Da Vinci Nina Composite Catamaran Grenville Fordham (THA) 0.748 DNS DNS DNS 4

Fastest Time Vertical Time

Club Cruising Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
SIN340 Rapscapllion Jeff Harris (SIN) 0.933 1:34:50 1:28:29 1 1
KD Pelandok 2 Marikh Malaysian Armed Forces Sail Association Norhafisam Bin Ahmad (MAS) 0.947 2:00:22 1:53:59 2 2
MAS37 Haffiman Morten Ringvold (NOR) 0.943 2:15:00 2:07:18 3 3

Fastest Time Rapscapllion

Ocean Rover Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
GBR9664T Astra Jeremy Paul (GBR) 0.930 1:04:26 0:59:55 1 1
HR 53 Rascal Gavin Welman (GBR) 0.950 1:07:00 1:03:39 2 2
R My Toy Henning Lenz (AUS) 0.620 1:44:25 1:04:44 3 3
16660 Ilya Christian Doring (GER) 0.898 1:18:40 1:10:39 4 4

Fastest Time Astra

Sports Boats under 25 Race 1 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points
2703 RQYS (No 4) Royal Queensland Yacht Squadron Curtis
Skinner (AUS)
0.874 1:39:12 1:26:42 1 1
512 SMU (No. 5) Singapore Management University
Christopher Lim Zijie (SIN)
0.874 1:47:47 1:34:12 2 2
712 MYA (No 3) Royal Malaysian Navy Shahril Abdul
Razak (MAS)
0.874 1:52:18 1:38:09 3 3

Fastest Time RQYS (No 4)

RLIR news / subscribe to receive daily updates