Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Race Day 5 – Race 8

Racing (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

HKG2112

HI-Fi

Neil Pryde

1.332

1:38:17

2:10:55

1

1

8889

Quantum Racing

Ray Roberts

1.209

1:49:33

2:12:27

2

2

HKG600

Jelik

Frank Pong

1.461

1:31:35

2:13:48

3

3

NZL11011

Full Metal Jacket

Chris Meads

1.224

1:50:45

2:15:33

4

4

2000

Yo!2

Peter Ahern

1.176

1:56:46

2:17:19

5

5

AUS1943

Katsu

Ben Copley

1.174

2:02:48

2:24:10

6

6

MAS193

Navy Janda Baik

Mohd Khairul Shahril

1.213

1:59:02

2:24:23

7

7

MAS5202

Zuhal

Malik B Suliaman

1.305

1:51:27

2:25:27

8

8

HKG2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng

1.301

1:52:12

2:25:58

9

9

Fastest Time Jelik

IRC (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

JPN 777

Phoenix

Neils Degenkolw

0.983

1:27:49

1:26:19

1

1

SIN5625

LunchCutter II

Keith Dunn

1.059

1:22:14

1:27:05

2

2

MAL2000

Mata Hari

Vincent Chan

1.059

1:22:31

1:27:23

3

3

6010T

Tag

James Low

0.956

1:37:39

1:33:21

4

4

MAS303

Jandi

Hakim

0.828

1:53:50

1:34:15

5

5

THA2103

Thairaver

Dick Sanders

0.960

1:40:45

1:36:43

6

6

MAS99

Baby Tonga 99 Degrees East

Antony Hastings

1.128

1:26:00

1:37:00

7

7

8972

Tropic Bird

Michele Pippen

0.996

1:42:32

1:42:07

8

8

Fastest Time LunchCutter II

IRC Premier Cruising (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

SIN5625

LunchCutter II

Keith Dunn

1.059

1:22:14

1:27:05

1

1

MAL2000

Mata Hari

Vincent Chan

1.059

1:22:31

1:27:23

2

2

MAS99

Baby Tonga 99 Degrees East

Antony Hastings

1.128

1:26:00

1:37:00

3

3

Fastest Time LunchCutter II

IRC 1

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

JPN 777

Phoenix

Neils Degenkolw

0.983

1:27:49

1:26:19

1

1

6010T

Tag

James Low

0.956

1:37:39

1:33:21

2

2

MAS303

Jandi

Hakim

0.828

1:53:50

1:34:15

3

3

THA2103

Thairaver

Dick Sanders

0.960

1:40:45

1:36:43

4

4

8972

Tropic Bird

Michele Pippen

0.996

1:42:32

1:42:07

5

5

Fastest Time Phoenix

Sports Boat (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

2703

Navy1

Mohd Razali B Mansor

0.876

1:27:20

1:16:30

1

1

803

Longtze-Premier

Pierre Mas

0.962

1:21:01

1:17:56

2

2

802

Longtze-Langkawi Geopark

Thierry Barot

0.962

1:22:42

1:19:33

3

3

HKT801

Raimon Land

Scott Duncanson

1.008

1:19:01

1:19:39

4

4

Fastest Time Raimon Land

Sports Boat Under 25 (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

MAS0204

Thai International

Teiki Ballian

0.876

1:29:46

1:18:38

1

1

512

Brisbane Boys’ College Sailing

Max Creedy

0.876

1:30:09

1:18:58

2

2

2707

Singapore Management University

Benjamin Mui

0.876

1:31:06

1:19:48

3

3

712

MYA-KFC

Rizal Mahadi b Sazili

0.876

1:37:09

1:25:06

4

4

Fastest Time Thai International

Multihull Firefly One-Design (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

FF222

Moto Inzi

Roger Kingdon

0.949

1:56:18

1:50:22

1

1

FF298

Twin Sharks

Bill Phelps

0.949

1:57:57

1:51:56

2

2

FF559

Mamba

Henry Kaye

0.949

2:00:37

1:54:28

3

3

Fastest Time Moto Inzi

Premier Multihull (Final)

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

M296

Xcatriot

Bob Brindley

0.840

1:33:56

1:18:51

1

1

8

Twin Magic

Bernd Nordemann

0.720

DNS

DNS

2

2

259

IMAGE asia Ceberus

Grenville Fordham

0.812

DNS

DNS

3

3

Fastest Time Xcatriot

Club Cruising (Final) – Race 6

Sail No Boat Name TCF Elapsed Time Corrected Time Place Points

SIN153

Sofa So Good

John Ramsden

0.942

1:34:41

1:29:12

1

1

31

Eloise

Gilles Labbadi

0.822

1:54:28

1:34:05

2

2

10

My Toy

Henning Lenz

0.651

2:27:34

1:36:04

3

3

CSR1

Amandla star

Chris Kingsley-Smith

0.846

1:55:52

1:38:01

4

4

GBR9846T

Rusalka

Kevan Perrins

0.866

2:06:44

1:49:45

5

5

Fastest Time Sofa So Good

RLIR news / subscribe to receive daily updates