Relive RLIR 2020Updated 466 days ago

Race Day 2

Racing Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

HKG1998

Ulumulu – Quantum Racing

Troy Yaw/Ray Roberts

AUS

1.2050

1:14:34

1:29:51

1

1

BRU1

Mahligai

John & Francoise Thornton

GBR

1.1870

1:20:09

1:35:08

2

2

MAS5201

Zuhrah

Malik Sulaiman

MAS

1.3000

1:18:26

1:41:58

3

3

SWE1645

Ericsson (V060)

Thomas Blixt

SWE

1.4360

1:13:15

1:45:11

4

4

Fastest time Ericsson (V060)

Racing Race 3 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

HKG1998

Ulumulu – Quantum Racing

Troy Yaw/Ray Roberts

AUS

1.2050

2:08:36

2:34:58

1

1

MAS5201

Zuhrah

Malik Sulaiman

MAS

1.3000

2:01:51

2:38:24

2

2

SWE1645

Ericsson (V060)

Thomas Blixt

SWE

1.4360

2:19:24

3:20:11

3

3

BRU1

Mahligai

John & Francoise Thornton

GBR

1.1870

FPA

FPA

FPA

4

Fastest time Zuhrah

Premier Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

GBR

1.0150

0:48:12

0:48:55

1

1

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

GBR

1.0550

0:51:24

0:54:14

2

2

Fastest time La Samudra

Premier Race 3 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

GBR

1.0150

1:43:26

1:44:59

1

1

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

GBR

1.0550

1:43:49

1:49:32

2

2

Fastest time La Samudra

Sports Boats Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

71

KDP II

Mohd Masyuri Rahmat

MAS

0.8580

0:54:11

0:46:29

1

1

11

Sail in Asia (UK Team)

Matthew Rickard

MAS

0.8580

0:54:12

0:46:30

2

2

JST237

Motornet

Kenichi Takahashi

JPN

0.8580

0:54:14

0:46:32

3

3

33

KDP 1

L.T. Chin s/o In

MAS

0.8580

0:56:08

0:48:10

4

4

88

KSA Youth Team

Kharul Nizam

MAS

0.8580

0:57:50

0:49:37

5

5

Fastest time KDP II

Sports Boat Race 3 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

11

Sail in Asia (UK Team)

Matthew Rickard

MAS

0.8580

1:42:01

1:27:32

1

1

JST237

Motornet

Kenichi Takahashi

JPN

0.8580

1:42:19

1:27:47

2

2

71

KDP II

Mohd Masyuri Rahmat

MAS

0.8580

1:44:16

1:29:28

3

3

88

KSA Youth Team

Kharul Nizam

MAS

0.8580

2:12:50

1:53:58

4

4

33

KDP 1

L.T. Chin s/o In

MAS

0.8580

DNF

DNF

DNF

5

Fastest time Sail in Asia (UK Team)

IRC 1 Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

THA777

Minx

Kevin Gillow

AUS

0.9580

0:58:15

0:55:48

1

1

139

Cinders

Stewart Crow

GBR

0.8650

1:09:15

0:59:54

2

2

MAS3420

Gapurna Mas Ayu II

Looi Sing Hoe

MAS

0.9610

1:04:28

1:01:57

3

3

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

MAS

0.9700

1:11:14

1:09:06

4

4

Fastest time Minx

IRC 1 Final 3 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

THA777

Minx

Kevin Gillow

AUS

0.9580

1:45:37

1:41:11

1

1

139

Cinders

Stewart Crow

GBR

0.8650

2:10:58

1:53:17

2

2

MAS3420

Gapurna Mas Ayu II

Looi Sing Hoe

MAS

0.9610

2:16:44

2:11:24

3

3

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

MAS

0.9700

RET

RET

RET

4

Fastest time Minx

Multihull Racing Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

FF222

Motor Inzi

Roger Kingdon

GBR

0.9443

1:26:12

1:21:24

1

1

24

Running Cloud

Larry Pollock

USA

0.8184

1:40:31

1:22:16

2

2

20

Chameleon

Kazuo Kobayashi

JPN

0.8481

1:40:57

1:25:37

3

3

M296

Xcatriot

Bob Brindley

AUS

0.8240

1:45:07

1:26:37

4

4

011

The Sting

Henry Kaye

GBR

0.8966

1:44:35

1:33:46

5

5

469

No Fixed Address

Bidi Halim

MAS

0.7927

1:58:25

1:33:52

6

6

29

Sedna

Noel Belman

AUS

0.7318

2:42:49

1:59:09

7

7

932

Lighten Up

Bill Eby

CAN

1.0000

DNS

DNS

DNS

8

Fastest time Motor Inzi

Ocean Performance Multihull Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

24

Running Cloud

Larry Pollock

USA

0.8066

1:40:31

1:21:05

1

1

M296

Xcatriot

Bob Brindley

AUS

0.7892

1:45:07

1:22:57

2

2

469

No Fixed Address

Bidi Halim

MAS

0.7049

1:58:25

1:23:28

3

3

011

The Sting

Henry Kaye

GBR

0.8011

1:44:35

1:23:47

4

4

20

Chameleon

Kazuo Kobayashi

JPN

0.8422

1:40:57

1:25:01

5

5

FF222

Motor Inzi

Roger Kingdon

GBR

1.0000

1:26:12

1:26:12

6

6

29

Sedna

Noel Belman

0.6061

2:42:49

1:38:41

7

7

932

Lighten Up

Bill Eby

CAN

1.0000

DNS

DNS

DNS

8

Fastest time Motor Inzi

Club Cruising Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

5936

Nom de Plume

Philip Giles

AUS

0.9670

1:57:33

1:53:40

1

1

44

IMAGE asia Jemini Jo

Grenville Fordham

THA

0.9610

2:00:00

1:55:19

2

2

5784

Bolero

E A Y Heuvel

NED

0.9780

1:59:08

1:56:31

3

3

SIN153

Sofa So Good

John Ramsden

SIN

0.9420

2:21:29

2:13:17

4

4

17

Haffiman

Morten Ringvold

NOR

0.9290

2:39:53

2:28:32

5

5

Fastest time Nom de Plume

Ocean Rover Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

P-36

Fat Cat

Eric Kading

USA

0.8030

2:42:25

2:10:25

1

1

60

Isobar Lee Marine

Des Kearns

AUS

0.8820

2:35:27

2:17:06

2

2

R6

Rusalka

Kevan Perrins

0.9120

2:37:41

2:23:48

3

3

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

NED

0.9350

2:59:41

2:48:00

4

4

16

My Toy

Henning Lenz

AUS

0.7630

RET

RET

RET

5

RLIR news / subscribe to receive daily updates