Relive RLIR 2020Updated 470 days ago

Race Day 1

Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

HKG1998

Ulumulu – Quantum Racing

Troy Yaw/Ray Roberts

AUS

1.2050

2:34:42

3:06:25

1

1

SWE1645

Ericsson (V060)

Thomas Blixt

SWE

1.4360

2:10:07

3:06:51

2

2

BRU1

Mahligai

John & Francoise Thornton

GBR

1.1870

2:40:31

3:10:32

3

3

MAS5201

Zuhrah

Malik Sulaiman

MAS

1.3000

2:33:21

3:19:21

4

4

Fastest time Ericsson (V060)

Premier Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

GBR

1.0150

2:39:33

2:41:57

1

1

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

GBR

1.0550

2:56:27

3:06:09

2

2

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

MAS

0.9700

DNF

DNF

DNF

3

Fastest time La Samudra

Sports Boats Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

71

KDP II

Mohd Masyuri Rahmat

MAS

0.8580

2:37:05

2:14:47

1

1

JST237

Motornet

Kenichi Takahashi

JPN

0.8580

2:51:06

2:26:48

2

2

11

Sail in Asia (UK Team)

Matthew Rickard

MAS

0.8580

3:00:27

2:34:50

3

3

33

KDP 1

L.T. Chin s/o In

MAS

0.8580

3:07:51

2:41:11

4

4

88

KSA Youth Team

Kharul Nizam

MAS

0.8580

FPA

FPA

FPA

5

Fastest time KDP II

IRC 1 Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

THA777

Minx

Kevin Gillow

AUS

0.9580

2:12:38

2:07:04

1

1

139

Cinders

Stewart Crow

GBR

0.8650

2:27:59

2:08:00

2

2

MAS3420

Gapurna Mas Ayu II

Looi Sing Hoe

MAS

0.9610

2:21:53

2:16:21

3

3

Fastest time Minx

Multihull Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

FF222

Motor Inzi

Roger Kingdon

GBR

0.9443

1:29:39

1:24:39

1

1

20

Chameleon

Kazuo Kobayashi

JPN

0.8481

1:46:44

1:30:31

2

2

24

Running Cloud

Larry Pollock

USA

0.8240

1:50:44

1:31:15

3

3

M296

Xcatriot

Bob Brindley

AUS

0.8357

1:56:34

1:37:25

4

4

011

The Sting

Henry Kaye

GBR

0.8966

1:53:07

1:41:25

5

5

469

No Fixed Address

Bidi Halim

MAS

0.7927

2:11:40

1:44:22

6

6

932

Lighten Up

Bill Eby

CAN

1.0000

DNS

DNS

DNS

8

29

Sedna

Noel Belman

AUS

0.7336

RET

RET

RET

8

Fastest time Motor Inzi

Ocean Performance Multihull Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

FF222

Motor Inzi

Roger Kingdon

GBR

0.9820

1:29:39

1:28:02

1

1

20

Chameleon

Kazuo Kobayashi

JPN

0.8610

1:46:44

1:31:54

2

2

24

Running Cloud

Larry Pollock

USA

0.8610

1:50:44

1:35:20

3

3

011

The Sting

Henry Kaye

GBR

0.8800

1:53:07

1:39:33

4

4

M296

Xcatriot

Bob Brindley

AUS

0.8690

1:56:34

1:41:18

5

5

469

No Fixed Address

Bidi Halim

MAS

0.8100

2:11:40

1:46:39

6

6

932

Lighten Up

Bill Eby

CAN

1.0000

DNS

DNS

DNS

8

29

Sedna

Noel Belman

 

0.6520

RET

RET

RET

8

Fastest time Motor Inzi

Club Cruising Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

5784

Bolero

E A Y Heuvel

NED

0.9630

2:04:13

1:59:37

1

1

44

IMAGE asia Jemini Jo

Grenville Fordham

THA

0.9610

2:10:10

2:05:05

2

2

5936

Nom de Plume

Philip Giles

AUS

0.9670

2:12:32

2:08:10

3

3

SIN153

Sofa So Good

John Ramsden

SIN

0.9420

2:42:06

2:32:42

4

4

17

Haffiman

Morten Ringvold

NOR

0.9430

2:59:26

2:49:12

5

5

Fastest time Bolero

Ocean Rover Race (Final)

Sail No Boat Name Name Nationality TCF Elapse Corrected Place Points

R6

Rusalka

Kevan Perrins

 

0.9120

2:42:37

2:28:18

1

1

60

Isobar Lee Marine

Des Kearns

AUS

0.8820

2:50:51

2:30:41

2

2

P-36

Fat Cat

Eric Kading

USA

0.8030

3:16:04

2:37:26

3

3

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

NED

0.9350

3:08:56

2:56:39

4

4

16

My Toy

Henning Lenz

AUS

0.7630

DNF

DNF

DNF

5

Fastest time Rusalka

RLIR news / subscribe to receive daily updates