Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Race Day 5

Racing Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAL128

Malaysia Airlines Yo

Peter Ahern

1.2320

1:16:54

1:34:44

1

1

74111

SonnenKoenig

H Waimer & A Schmid

1.2030

1:21:30

1:38:03

2

2

888

Ulumulu

Troy Yaw

1.2050

1:23:01

1:40:02

3

3

SIN888

Switchblade

Mike Downard

1.0990

1:40:09

1:50:04

4

4

Fastest time Malaysia Airlines Yo

Premier Cruising Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

1.0150

1:38:35

1:40:04

1

1

48

Emerald Blue

Nick Band

1.0040

1:53:55

1:54:22

2

2

NED 5916

Bolero

E.A.J. Van Den Heuvel

1.1430

1:40:34

1:54:57

3

3

CAN13

Pytheas Aura

Reinhard Haiber

1.0120

DNS

DNS

DNS

4

Fastest time La Samudra

IRC 1 Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKG282

Abraxas

Greg Coops

0.9750

1:50:55

1:48:09

1

1

THA777

Minx

Kevin Gillow

0.9580

1:58:42

1:53:43

2

2

S7

Princess Isabella

Kazuo Kuramochi

0.9660

DNF

DNF

DNF

4

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

1.0550

DNS

DNS

DNS

4

Fastest time Abraxas

Sportsboat Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKT801

Securicor Somtam Express

Scott Duncanson

1.0400

1:31:31

1:35:11

1

1

71

KDP II

Royal Malaysian Navy

0.8610

1:53:40

1:37:52

2

2

11

KDP 1

Royal Malaysian Navy

0.8610

2:05:39

1:48:11

3

3

Fastest time Securicor Somtam Express

Multihull Racing Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

30

Chameleon

Bob Mott

0.9387

1:10:36

1:06:16

1

1

469

No Fixed Address

Brent Mc Innes

0.8145

1:23:02

1:07:38

2

2

88

Charro

Tim Milner

0.8905

1:21:29

1:12:34

3

3

20

Chakra 3

Frank Cusack

0.8210

DNF

DNF

DNF

5

70

F31

Tunku Nazim

0.8425

DNS

DNS

DNS

5

Fastest time Chameleon

Multihull Cruising Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

29

Sedna

Joan Foo Mahony

0.6539

1:44:22

1:08:15

1

1

932

Lighten Up

Bill Eby

0.6584

1:52:50

1:14:17

2

2

21

Kilo

Christopher Sieber

0.8535

1:32:46

1:19:11

3

3

40

Escape

Robert Walter Stone

0.6301

2:05:58

1:19:22

4

4

Fastest time Time Kilo

Club Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAS616

Chantique

Ayahudin Abd Rahman

0.9750

1:36:13

1:33:49

1

1

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

0.9150

1:44:45

1:35:51

2

2

62

Remington

Jim Ellis

0.9380

1:44:50

1:38:20

3

3

277

Pinocchio

Paul Scholten

0.9150

1:51:02

1:41:36

4

4

Fastest time Chantique

Live Aboard Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

5936

Nom de Plume

Philip Giles

0.9820

1:32:57

1:31:17

1

1

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

0.9350

1:39:15

1:32:48

2

2

BJ

Blue Jay

Jay Jarvis

0.8540

1:53:33

1:36:58

3

3

C1662

Fistral

William John Crump

0.9810

DNF

DNF

AVG

3

49770

Balboa

Gerald Lee Hood

0.9140

1:50:50

1:41:18

4

4

54

Pamela

Nobert Richter

0.6220

2:43:37

1:41:46

5

5

34

Canadian Sunset

James Gracie

0.8440

2:12:42

1:52:00

6

6

18

The Four Winds

John Fenn

0.8720

2:16:05

1:58:40

7

7

50

Erasmus

Peter MacGillivray

0.8230

DNF

DNF

DNF

12

60

Beau Jeu

James Domville

0.7790

DNF

DNF

DNF

12

MH2000

Regolarita 2

Seadrift Ltd.

1.0370

DNF

DNF

DNF

12

RQ366

Sea Fever II

Walter Lehnert

0.7800

DNF

DNF

DNF

12

Fastest time Nom de Plume

Classic Race 5 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

23

Lady M

David Kimpton

0.9910

1:26:15

1:25:28

1

1

60

Isobar

Des Kearns

0.8820

1:48:31

1:35:43

2

2

KD PEL 02

Musytari

Royal Malaysian Navy

0.8890

1:53:05

1:40:32

3

3

10

My Toy

Henning Lenz

0.7220

2:19:31

1:40:44

4

4

80

Eveline

Dato’ Richard Curtis

0.7330

2:24:05

1:45:37

5

5

Fastest time Lady M

RLIR news / subscribe to receive daily updates