Relive RLIR 2020Updated 470 days ago

Race Day 4

Racing Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAL128

Malaysia Airlines Yo

Peter Ahern

1.2320

1:36:29

1:58:52

1

1

74111

SonnenKoenig

H Waimer & A Schmid

1.2030

1:42:32

2:03:21

2

2

888

Ulumulu

Troy Yaw

1.2050

1:45:27

2:07:04

3

3

SIN888

Switchblade

Mike Downard

1.0990

2:02:06

2:14:11

4

4

Fastest time Malaysia Airlines Yo

Premier Cruising Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

1.0150

2:00:01

2:01:49

1

1

NED 5916

Bolero

E.A.J. Van Den Heuvel

1.1430

1:56:48

2:13:30

2

2

48

Emerald Blue

Nick Band

1.0040

2:19:28

2:20:01

3

3

CAN13

Pytheas Aura

Reinhard Haiber

1.0120

2:32:29

2:34:19

4

4

Fastest time Bolero

IRC 1 Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKG282

Abraxas

Greg Coops

0.9750

2:12:50

2:09:31

1

1

THA777

Minx

Kevin Gillow

0.9580

2:30:59

2:24:39

2

2

S7

Princess Isabella

Kazuo Kuramochi

0.9660

2:59:21

2:53:15

3

3

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

1.0550

2:58:49

3:08:39

4

4

Fastest time Abraxas

Sportsboat Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKT801

Securicor Somtam Express

Scott Duncanson

1.0400

1:50:13

1:54:38

1

1

71

KDP II

Royal Malaysian Navy

0.8610

2:33:34

2:12:13

2

2

11

KDP 1

Royal Malaysian Navy

0.8610

2:40:54

2:18:32

3

3

Fastest time Securicor Somtam Express

Multihull Racing Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

88

Charro

Tim Milner

0.8242

0:51:42

0:42:37

1

1

30

Chameleon

Bob Mott

0.9919

0:48:42

0:48:18

2

2

70

F31

Tunku Nazim

0.8981

0:54:42

0:49:08

3

3

469

No Fixed Address

Brent Mc Innes

0.8292

1:01:49

0:51:16

4

4

20

Chakra 3

Frank Cusack

0.8210

DNF

DNF

DNF

5

Fastest time Chameleon

Multihull Cruising Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

21

Kilo

Christopher Sieber

0.8444

0:54:16

0:45:49

1

1

29

Sedna

Joan Foo Mahony

0.6575

1:10:29

0:46:21

2

2

40

Escape

Robert Walter Stone

0.6555

1:13:34

0:48:13

3

3

932

Lighten Up

Bill Eby

0.6944

1:19:17

0:55:03

4

4

Fastest time Time Kilo

Club Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAS616

Chantique

Ayahudin Abd Rahman

0.9750

1:13:39

1:11:49

1

1

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

0.9150

1:23:44

1:16:37

2

2

277

Pinocchio

Paul Scholten

0.9150

1:25:03

1:17:49

3

3

62

Remington

Jim Ellis

0.9380

1:23:37

1:18:26

4

4

Fastest time Chantique

Live Aboard Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

0.9350

1:13:47

1:08:59

1

1

RQ366

Sea Fever II

Walter Lehnert

0.7800

1:29:46

1:10:01

2

2

BJ

Blue Jay

Jay Jarvis

0.8540

1:23:12

1:11:03

3

3

C1662

Fistral

William John Crump

0.9810

RET

RET

AVG

3

5936

Nom de Plume

Philip Giles

0.9980

1:12:39

1:12:30

4

4

49770

Balboa

Gerald Lee Hood

0.9140

1:23:28

1:16:17

5

5

34

Canadian Sunset

James Gracie

0.8440

1:34:26

1:19:42

6

6

54

Pamela

Nobert Richter

0.6220

2:16:37

1:24:59

7

7

18

The Four Winds

John Fenn

0.8720

1:42:45

1:29:36

8

8

50

Erasmus

Peter MacGillivray

0.8230

DNF

DNF

DNF

12

60

Beau Jeu

James Domville

0.7790

DNF

DNF

DNF

12

MH2000

Regolarita 2

Seadrift Ltd.

1.0370

RET

RET

RET

12

Fastest time Nom de Plume

Classic Race 4 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

23

Lady M

David Kimpton

0.9440

1:08:21

1:04:31

1

1

60

Isobar

Des Kearns

0.8820

1:21:05

1:11:31

2

2

80

Eveline

Dato’ Richard Curtis

0.7330

1:39:36

1:13:00

3

3

KD PEL 02

Musytari

Royal Malaysian Navy

0.8890

1:26:18

1:16:43

4

4

10

My Toy

Henning Lenz

0.7270

1:53:32

1:22:32

5

5

Fastest time Lady M

RLIR news / subscribe to receive daily updates