Relive RLIR 2020Updated 467 days ago

Race Day 2

Racing Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAL128

Malaysia Airlines Yo

Peter Ahern

1.2320

2:27:26

3:01:38

1

1

74111

SonnenKoenig

H Waimer & A Schmid

1.2030

2:37:52

3:09:55

2

2

888

Ulumulu

Troy Yaw

1.2050

3:13:36

3:53:17

3

3

SIN888

Switchblade

Mike Downard

1.0990

RET

RET

RET

4

Fastest time Malaysia Airlines Yo

Premier Cruising Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

1.0150

2:03:55

2:05:47

1

1

48

Emerald Blue

Nick Band

1.0040

2:14:23

2:14:55

2

2

CAN13

Pytheas Aura

Reinhard Haiber

1.0120

3:07:55

3:10:10

3

3

NED 5916

Bolero

E.A.J. Van Den Heuvel

1.1710

2:49:01

3:17:55

4

4

Fastest time La Samudra

IRC 1 Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKG282

Abraxas

Greg Coops

0.9750

2:44:15

2:40:09

1

1

THA777

Minx

Kevin Gillow

0.9580

2:47:48

2:40:45

2

2

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

1.0550

3:03:43

3:13:49

3

3

S7

Princess Isabella

Kazuo Kuramochi

0.9660

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Abraxas

Sportsboat Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

HKT801

Securicor Somtam Express

Scott Duncanson

1.0400

1:58:46

2:03:31

1

1

11

KDP 1

Royal Malaysian Navy

0.8610

2:41:22

2:18:56

2

2

71

KDP II

Royal Malaysian Navy

0.8610

2:46:27

2:23:19

3

3

Fastest time Securicor Somtam Express

Multihull Racing Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

30

Chameleon

Bob Mott

0.9527

0:49:52

0:47:30

1

1

88

Charro

Tim Milner

0.8347

1:26:35

1:12:16

2

2

469

No Fixed Address

Brent Mc Innes

0.8090

2:14:50

1:49:05

3

3

70

F31

Tunku Nazim

0.8981

2:08:11

1:55:07

4

4

20

Chakra 3

Frank Cusack

0.8643

2:23:45

2:04:15

5

5

Fastest time Chameleon

Multihull Cruising Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

932

Lighten Up

Bill Eby

0.6944

2:15:50

1:34:19

1

1

29

Sedna

Joan Foo Mahony

0.6592

2:23:17

1:34:27

2

2

21

Kilo

Christopher Sieber

0.8042

2:13:34

1:47:25

3

3

40

Escape

Robert Walter Stone

0.6456

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Time Kilo

Club Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

62

Remington

Jim Ellis

0.9380

2:07:47

1:59:52

1

1

277

Pinocchio

Paul Scholten

0.9150

2:16:08

2:04:34

2

2

MAS616

Chantique

Ayahudin Abd Rahman

0.9750

2:14:11

2:10:50

3

3

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

0.9150

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Remington

Live Aboard Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

BJ

Blue Jay

Jay Jarvis

0.8370

2:12:33

1:50:57

1

1

MH2000

Regolarita 2

Seadrift Ltd.

0.9430

2:01:53

1:54:56

2

2

C1662

Fistral

William John Crump

0.9340

2:06:07

1:57:48

3

3

18

The Four Winds

John Fenn

0.8720

2:19:40

2:01:47

4

4

49770

Balboa

Gerald Lee Hood

0.9140

2:15:15

2:03:37

5

5

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

0.9350

2:18:15

2:09:16

6

6

5936

Nom de Plume

Philip Giles

0.9980

2:13:02

2:12:46

7

7

34

Canadian Sunset

James Gracie

0.8610

2:58:16

2:33:29

8

8

60

Beau Jeu

James Domville

0.7790

DNF

DNF

DNF

12

50

Erasmus

Peter MacGillivray

0.8230

DNF

DNF

DNF

12

54

Pamela

Nobert Richter

0.7960

RET

RET

RET

12

RQ366

Sea Fever II

Walter Lehnert

0.8210

RET

RET

RET

12

Fastest time Regolarita 2

Classic Race 2 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

KD PEL 02

Musytari

Royal Malaysian Navy

0.8470

2:13:38

1:53:11

1

1

23

Lady M

David Kimpton

0.8580

2:14:36

1:55:29

2

2

60

Isobar

Des Kearns

0.8820

2:17:40

2:01:25

3

3

10

My Toy

Henning Lenz

0.7630

2:45:55

2:06:36

4

4

80

Eveline

Dato’ Richard Curtis

0.8150

RET

RET

RET

5

Fastest time Musytari

RLIR news / subscribe to receive daily updates