Relive RLIR 2020Updated 475 days ago

Race Day 1

Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MAL128

Malaysia Airlines Yo

Peter Ahern

1.2320

0:32:52

0:40:30

1

1

74111

SonnenKoenig

H Waimer & A Schmid

1.2030

0:34:40

0:41:42

2

2

888

Ulumulu

Troy Yaw

1.2050

0:39:13

0:47:15

3

3

SIN888

Switchblade

Mike Downard

1.0990

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Malaysia Airlines Yo

Premier Cruising Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

JPN7777

La Samudra

David Lindahl

1.0150

0:43:05

0:43:44

1

1

48

Emerald Blue

Nick Band

1.0040

0:44:59

0:45:10

2

2

CAN13

Pytheas Aura

Reinhard Haiber

1.0120

0:51:49

0:52:26

3

3

NED 5916

Bolero

E.A.J. Van Den Heuvel

1.1710

0:48:40

0:56:59

4

4

Fastest time La Samudra

IRC 1 Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

THA777

Minx

Kevin Gillow

0.9580

0:47:40

0:45:40

1

1

HKG282

Abraxas

Greg Coops

0.9750

0:47:55

0:46:43

2

2

HKG1683

Beaux Esprits

Keith Garry

1.0550

0:54:51

0:57:52

3

3

S7

Princess Isabella

Kazuo Kuramochi

0.9660

1:03:38

1:01:28

4

4

Fastest time Minx

Sportsboat Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

71

KDP II

Royal Malaysian Navy

0.8610

0:45:00

0:38:45

1

1

HKT801

Securicor Somtam Express

Scott Duncanson

1.0400

0:37:41

0:39:11

2

2

11

KDP 1

Royal Malaysian Navy

0.8610

0:49:07

0:42:17

3

3

Fastest time Securicor Somtam Express

Multihull Racing Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

30

Chameleon

Bob Mott

0.8661

0:40:04

0:34:42

1

1

70

F31

Tunku Nazim

0.8981

0:44:52

0:40:18

2

2

20

Chakra 3

Frank Cusack

0.8643

0:47:43

0:41:14

3

3

469

No Fixed Address

Brent Mc Innes

0.8090

0:52:08

0:42:11

4

4

88

Charro

Tim Milner

0.8347

0:52:41

0:43:58

5

5

Fastest time Chameleon

Multihull Cruising Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

21

Kilo

Christopher Sieber

0.8442

0:51:59

0:43:53

1

1

932

Lighten Up

Bill Eby

0.7463

1:06:31

0:49:38

2

2

29

Sedna

Joan Foo Mahony

0.7336

1:08:51

0:50:31

3

3

40

Escape

Robert Walter Stone

0.6456

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Time Kilo

Club Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

62

Remington

Jim Ellis

0.9380

0:57:25

0:53:51

1

1

MAS616

Chantique

Ayahudin Abd Rahman

0.9750

1:05:16

1:03:38

2

2

277

Pinocchio

Paul Scholten

0.9150

DNF

DNF

DNF

4

MAS107

Juita

Abdul Aziz Kadir

0.9150

DNF

DNF

DNF

4

Fastest time Remington

Live Aboard Race (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

MH2000

Regolarita 2

Seadrift Ltd.

0.9430

0:52:24

0:49:25

1

1

BJ

Blue Jay

Jay Jarvis

0.8370

1:07:19

0:56:21

2

2

C1662

Fistral

William John Crump

0.9340

1:00:38

0:56:38

3

3

SIN988

Sunshine Forever

Jelle De Vries

0.9350

1:01:42

0:57:41

4

4

49770

Balboa

Gerald Lee Hood

0.9140

1:05:51

1:00:11

5

5

5936

Nom de Plume

Philip Giles

0.9980

1:05:41

1:05:33

6

6

34

Canadian Sunset

James Gracie

0.8610

1:21:53

1:10:30

7

7

18

The Four Winds

John Fenn

0.8720

1:22:55

1:12:18

8

8

RQ366

Sea Fever II

Walter Lehnert

0.8210

1:28:12

1:12:25

9

9

54

Pamela

Nobert Richter

0.7960

FPA

FPA

FPA

11

60

Beau Jeu

James Domville

0.7790

DNF

DNF

DNF

12

50

Erasmus

Peter MacGillivray

0.8230

DNF

DNF

DNF

12

Fastest time Regolarita 2

Classic Race 1 (Final)

Sail No Boat Name Name TCF Elapse Corrected Place Points

23

Lady M

David Kimpton

0.8580

1:07:34

0:57:58

1

1

60

Isobar

Des Kearns

0.8820

1:12:40

1:04:06

2

2

KD PEL 02

Musytari

Royal Malaysian Navy

0.8470

1:15:57

1:04:20

3

3

10

My Toy

Henning Lenz

0.7630

1:25:10

1:04:59

4

4

80

Eveline

Dato’ Richard Curtis

0.8150

FPA

FPA

FPA

5

Fastest time Lady M

RLIR news / subscribe to receive daily updates