Relive RLIR 2017Updated 281 days ago

Results

Prime Minister’s Challenge Trophy

Boat Name Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Drop Series Total

Yo!

Peter Ahern

1

1

1

1

1

5

0

5

1

Panic

Stuart Harrison

2

2

2

3

2

11

0

11

1

Malaysian Airlines Gotcha Lagi

Amir Zohri Rahim

3

3

3

4

3

16

0

16

1

BMW Royal Langkawi Progressive Special Results

Best Performing Charter Boat Sponsored by Sunsail

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Simpatico

Michele Pippen

1

2

3

3

1

9

0

9

1

Kilo

Chris Sieber

1

2

2

3

2

9

0

9

2

Fine Pitch

Brian Phillip Ritchie

1

2

2

3

6

13

0

13

3

Best Beneteau Sponsored by Simpson Marine

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Regolarita II

Harald Stummeier

2

1

2

12

1

16

12

4

1

Caberet 5

Jeremy C Camps

2

5

7

3

4

19

7

12

2

Pinnochio

Paul Scholten

2

3

4

5

9

21

9

12

3

Langkawi Multihull Cup

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

No Fixed Address

Brent McInnes

3

1

1

1

1

4

0

4

1

Summersalt

Mark Pescott

3

1

1

1

4

7

0

7

2

Kilo

Chris Sieber

3

2

2

3

2

9

0

9

3

Royal Langkawi Yacht Club Commodore’s Cup

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Guardian

Joao Sombra

4

2

1

4

1

8

4

4

1

Regolarita II

Harald Stummeier

4

1

2

12

1

16

12

4

2

Dai Mouse IV

Mark Hardess

4

1

5

7

2

15

7

8

3

Premier Racing – Class 1A

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Drop Series Total Place

Yo!

Peter Ahern

1A

1

1

1

1

1

5

0

5

1

Panic

Stuart Harrison

1A

2

2

2

2

2

10

0

10

2

Mahligai

John & Fran Thornton

1A

3

3

3

3

3

15

0

15

3

Premier Cruising – Class 1B

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Drop Series Total Place

Malaysian Airlines Gotcha Lagi

Amir Zohri Rahim

1B

1

1

1

2

1

6

0

6

1

La Samudra

David Lindahl

1B

3

3

2

1

4

13

0

13

2

Emerald Blue

Nick Band

1B

2

4

3

3

2

14

0

14

3

Remington

Jim Ellis

1B

4

2

4

4

3

17

0

17

4

Pytheus Aura

Reinhard Haiber

1B

5

5

5

5

5

25

0

25

5

Sports Boats – Class 3A

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Drop Series Total Place

KDP I

Malik Sulaiman

3A

2

4

2

1

1

10

0

10

1

Somtam Express

Scott Duncanson

3A

1

1

4

3

6

15

0

15

2

KDP II

Fauzi Mustafa

3A

4

6

1

2

2

15

0

15

3

Caberet 5

Jeremy C Camps

3A

5

7

3

4

3

22

0

22

4

Alakazzam

David Bailey

3A

3

2

6

7

7

25

0

25

5

Phuket Youth Team

Teiki Ballian

3A

8

9

5

6

5

33

0

33

6

IMAGE asia Attitude

Mark Horwood

3A

7

3

8

8

8

34

0

34

7

Shapadu

Mohd Affendy Abdullah

3A

9

8

9

5

4

35

0

35

8

The Dogs II

Mark Jewell

3A

6

5

7

9

9

36

0

36

9

Multihull Racing – Class 4A

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Summersalt

Mark Pescott

4A

1

1

1

4

7

0

7

1

Fine Pitch

Brian Phillip Ritchie

4A

2

2

3

6

13

0

13

2

Cyrene

Michel Arnulphy

4A

4

3

2

5

14

0

14

3

Charro

Tim Milner

4A

3

4

4

3

14

0

14

4

Chameleon

Bob Mott

4A

5

7

5

2

19

0

19

5

Dewi Bayu Chimera

Tiffany Koo

4A

7

5

7

1

20

0

20

6

IMAGE asia Ceberus

Grenville Fordham

4A

7

6

6

7

26

0

26

7

Multihull Cruising – Class 4B

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

No Fixed Address

Brent McInnes

4B

1

1

1

1

4

0

4

1

Kilo

Chris Sieber

4B

2

2

3

2

9

0

9

2

Lighten Up

Bill Eby

4B

3

3

2

3

11

0

11

3

Vertical Time

Robert Proulx

4B

4

4

7

4

19

0

19

4

Berrimilla

Rod Palmer

4B

7

5

7

7

26

0

26

5

Spellbound

Craig Marcombe

4B

7

7

7

7

28

0

28

6

Cyber

Tim Mumby

4B

7

7

7

7

28

0

28

7

Club Cruising – Class 5A

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Dai Mouse IV

Mark Hardess

5A

1

2

7

2

12

7

5

1

Simpatico

Michele Pippen

5A

2

4

3

1

10

4

6

2

Fat Cat

Eric & Joan Kading

5A

9

1

1

9

20

9

11

3

Pinnochio

Paul Scholten

5A

3

5

5

9

22

9

13

4

Cinders

Stewart Crowe

5A

9

3

4

9

25

9

16

5

Tag

Mike Downard

5A

4

6

6

9

25

9

16

6

Chantique

Ayamuddin Rahman

5A

9

7

2

9

27

9

18

7

Balboa

Gerald Lee Hood

5A

9

8

8

9

34

9

25

8

The Four Winds

John Fenn

5A

9

9

9

9

36

9

27

9

Cruising Live Aboard – Class 5B

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Regolarita II

Harald Stummeier

5B

1

2

12

1

16

12

4

1

Fistral

William John Crump

5B

3

1

2

2

8

3

5

2

Rusalka

Kevan Perrins

5B

12

5

1

5

23

12

11

3

Rock & Blues

Bruce Carmichael

5B

2

6

4

8

20

8

12

4

Oceandrifter

Joshua Groenendijk

5B

12

3

3

6

24

12

12

5

Sunshine Forever

Jelle De Vries

5B

12

12

5

4

33

12

21

6

Sidereal Time

Stephen B Seide

5B

12

7

12

7

38

12

26

7

Nom De Plume

John Orr

5B

12

12

12

3

39

12

27

8

My Toy

Henning Lenz

5B

12

4

12

12

40

12

28

9

Tenacity

Des Dunstan

5B

12

8

12

12

44

12

32

10

Seaglass

John Spencer

5B

12

12

12

12

48

12

36

11

Shah

Andy Alford

5B

12

12

12

12

48

12

36

12

Classic – Class 5C

Boat Name Name Class R1 R2 R3 R4 Total Drop Series Total Place

Guardian

Joao Sombra

5C

2

1

4

1

8

4

4

1

Al Na’ir

Blanc Andre

5C

1

4

1

2

8

4

4

2

Eveline

Francois Perrier

5C

4

2

4

3

13

4

9

3

Southern Cross

Glenn Grandpierre

5C

4

4

4

4

16

4

12

4

RLIR news / subscribe to receive daily updates